AF60-XG-US Ubiquiti AirFiber 60 XG Port SFP+ Wireless Bridge
AF60-XG-US Overview
Ubiquiti AirFiber 60 XG 1 X Port PoE 1000Base-T + 1 X Port SFP+ 6867Mb/S Wireless Bridge.
Updated Price and Quantity Discount
Request a Quote Click for RFQ
or
Your Payment is 100% Secure
AF60-XG-US Technical Specification
Manufacturer: Ubiquiti
Brand: Ubiquiti
Product Line: Ubiquiti airFiber
Model: 60 XG
Clock Speed: 1.6 GHZ
Processor Number: Cortex-A72
Processor Type: Quad Core ARM CPU
Processors Installed: 1
Total Processor Supported: 1
Memory Technology: DDR4 SDRAM
RAM Installed: 2 GB
Connectivity Technology: Wireless
Data Link Protocols: AirFiber
Data Transfer Rate: 6 GBps
Features: Pole mountable, Reset button, UV stabilized enclosure
Form Factor: External
Frequency Band: 60 GHZ
Max Range Open Space: 2 miles
Network Band: 5 GHz
Power Over Ethernet (PoE): Passive PoE
Product Type: Wireless bridge
Status Indicators: 5 GHz, 60 GHz, Ethernet link/activity, GPS, Power
Wireless LAN: AirFiber
Height: 30.7 inch
Weight: 18.96 lbs
Width: 26.1 inch
Depth: 15.1 inch