AIR-AP1810W-A-K9 Cisco Aironet IEEE 802.11ac Wireless Access Point
AIR-AP1810W-A-K9 Overview
The Cisco Aironet 1810W series Access Points offer a compact, wall plate – mountable access point, ideal for hospitality, cruise ships, residential halls or other multi-dwelling-unit deployments. The Aironet 1810W series combines Gigabit Ethernet wired and 802.11ac Wave 2 wireless connectivity into a sleek device, built to take advantage of existing cabling infrastructure. This combination reduces total cost of ownership with no compromise to the end user.The Cisco Aironet 1810W series Access Points offer a compact, wall plate – mountable access point, ideal for hospitality, cruise ships, residential halls or other multi-dwelling-unit deployments.
Updated Price and Quantity Discount
Request a Quote Click for RFQ
or
Your Payment is 100% Secure
AIR-AP1810W-A-K9 Technical Specifications
Cisco Aironet IEEE 802.11ac 867Mbit/s Wireless Access Point
Manufacturer: Cisco
Brand: Cisco
Product Type: Wireless Access Point
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
Bluetooth Standard: Bluetooth 4.1
Frequency Band: 2.40 GHz, 5 GHz