AIR-CAP702W-BK910 Cisco Aironet 702W IEEE 802.11n 300Mbit/s Wireless Access Point
AIR-CAP702W-BK910 Overview
The Cisco Aironet 702W series is a compact, wall-mountable access point for hospitality- and education-focused customers looking to modernize their networks to handle today’s increasingly complex wireless access demands. With 802.11n dual-radio 2 x 2 multiple-input multiple-output (MIMO) technology providing at least six times the throughput of existing 802.11 a/g networks, the Cisco Aironet 702W series offers the performance advantage of 802.11n.
Updated Price and Quantity Discount
Request a Quote Click for RFQ
or
Your Payment is 100% Secure
AIR-CAP702W-BK910 Technical Specifications
Cisco Aironet 702W IEEE 802.11n 300Mbit/s Wireless Access Point
Manufacturer: Cisco
Brand: Cisco
Product Type: Wireless Access Point
Technical Information
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11n
Frequency Band: 2.40 GHz, 5 GHz