DKT30CMHSDPD StarTech.com USB C Multiport Adapter
DKT30CMHSDPD Overview
This USB-C multiport adapter with HDMI® turns your Macbook Pro, Macbook Air (including M1s), Google Pixelbook and other USB-C™ tablets and laptops into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K 30Hz HDMI video output, a USB Type-C™ port (data/power), one USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, an SD and MicroSD (uSD) Card Reader, all through a single connection to your laptop’s USB-C or Thunderbolt 3™ port.
Updated Price and Quantity Discount
Request a Quote Click for RFQ
or
Your Payment is 100% Secure
DKT30CMHSDPD Technical Specifications
StarTech.com USB C Multiport Adapter
Brand: StarTech.com
Manufacturer: StarTech.com
Form Factor: Portable
Host Interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
HDMI: Yes
HDMI Version: 1.4
Thunderbolt: Yes
USB 3.0 Ports: 2
USB Type-A Ports: 1
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C (100W PD Passthrough)
USB Type-C Ports: 1
Maximum Resolution Details: 3840 x 2160
Connectivity: Wired
Max Power Supply Wattage: 100 watt
Supported Devices: Notebook/Tablet/Monitor
Displays Supported: 1
Product Type: Docking Station
Height: 0.40 inch
Weight: 2.80 ounce
Width: 4.50 inch