UCS-SP-C220M5-S2 Cisco Systems SP C220 M5SX with 2X4114
UCS-SP-C220M5-S2 Overview
The UCS C220 M5 SFF server extends the capabilities of Cisco’s Unified Computing System portfolio in a 1U form factor with the addition of the Intel® Xeon® Processor Scalable Family, 24 DIMM slots for 2666MHz DIMMs and up to 128GB capacities, two 2 PCI Express (PCIe) 3.0 slots, and up to 10 SAS/SATA hard disk drives (HDDs) or solid state drives (SSDs). The C220 M5 SFF server also includes one dedicated internal slot for a 12G SAS storage controller card.
Updated Price and Quantity Discount
Request a Quote Click for RFQ
or
Your Payment is 100% Secure
UCS-SP-C220M5-S2 Technical Specifications
Cisco Systems SP C220 M5SX with 2X4114
General Information
Product Name SP C220 M5SX with 2X4114 4X16GB Memory
Manufacturer Part Number UCS-SP-C220M5-S2
Product Series C220 M5
Product Type Server
Cisco UCS
Controllers
Controller Type 12Gb/s SAS
RAID Supported Yes
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer ASPEED
Graphics Controller Model Pilot 4
Graphics Memory Capacity Up to 16 MB
I/O Expansions
Number of Total Expansion 10 Bays
Number of Internal 2.5″ Bays 10
Hot Swap Bays Yes
Memory
Standard Memory 64 GB
Maximum Memory 3 TB
Memory Technology DDR4 SDRAM
Number of Total Memory Slots 24 DDR4 Slots
Number of Occupied Memory Slots 4
Network & Communication
Ethernet Technology 10 Gigabit Ethernet
Power Description
Input Voltage 120 V AC
230 V AC
Number of Power Supplies Supported 2
Processor & Chipset
Number of Processors Supported 2
Number of Processors Installed 2
Processor Manufacturer Intel
Processor Type Xeon Silver
Processor Model 4114
Processor Core Deca-core (10 Core)
Processor Speed 2.20 GHz